Jak radzić sobie w biznesie w obliczu pandemii?

koronawirus a biznes

Pandemia to sytuacja, z którą po prostu trzeba się zmierzyć zachowując spokój, podobnie jak w przypadku wszystkich innych zawirowań na rynku. Pojawia się tutaj oczywiście doza niepewności, trudno jest przewidzieć realny rozwój sytuacji, a programy pomocowe dla biznesu powstają naprędce i często bez jasnych założeń, co jest z pewnością dla biznesu nieoptymalne, ale trudno oczekiwać czegoś innego. Nikt w końcu nie jest w stanie się przygotować do tak nietypowej i drastycznej sytuacji. Co my, jako przedsiębiorcy powinniśmy robić w tym momencie? Jak nie tylko chronić własny biznes, ale też go rozwijać w takiej sytuacji?

Pozytywne myślenie

Na pewno na początek wdrożone musi być odpowiednie zarządzanie kryzysowe, czyli powstać muszą odpowiedzi na najbardziej palące zagadnienia dla codziennego działania naszego biznesu. Tutaj na szczęście trudność polega nie tyle na tym, co należy robić, ale na pogodzeniu się z faktami, ponieważ zachowywanie dystansu społecznego, ograniczanie aktywności i przenoszenie się ze swoją działalnością do rzeczywistości wirtualnej to wszystko kroki z grubsza oczywiste. W większości wymuszane też przez prawo. Największym wyzwaniem jest tutaj przestawienie myślenia, zwłaszcza jeśli biznes do tej pory opierał się w dużej mierze na kontaktach z ludźmi. Jeśli narzędzia takie, jak bezpośredni streaming czy blogi nie były w codziennym użyciu, pandemia może być nawet paradoksalnie dobrą okazją, by tego typu nowoczesne narzędzia wreszcie stały się częścią prowadzonego przez nas biznesu.

Myślimy o przyszłości

Pandemia nie będzie trwała wiecznie i chociaż oczekiwania, że za kilka tygodni wszystko nagle powróci do normalności są co najmniej naiwne, opowieści o zawaleniu się świata wcale nie są mądrzejsze. Obecna sytuacja oznacza wykonanie kilku kroków wstecz dla całej gospodarki. Dla niektórych branż będzie to jeden lub dwa kroki, dla innych kroków kilkanaście. Tym niemniej, aktywność gospodarcza zacznie się odradzać i można się spodziewać, że rynek będzie dążył do wypracowania nowego paradygmatu. Trzeba być na ten moment gotowym i już dzisiaj mieć przygotowane plany na działanie tak szybko, jak to tylko będzie możliwe.
Co bardzo ważne, nie należy obecnie zamykać się w skorupie, nie można przerywać promocji, a prowadzone kampanie powinny trwać, chociaż rozsądne może być ich dostosowanie do nowych warunków. Czas spowolnionej aktywności to także dobry okres na dokonanie ewaluacji sposobu prowadzenia biznesu pod wszystkimi możliwymi kątami i wyciągnięcie wniosków, które być może powinny być już wyciągnięte wiele miesięcy temu, ale nie było na to w codziennym kieracie czasu.