Własny biznes to coraz bardziej popularna forma zarabiania na życie. Stwarza wiele możliwości rozwoju oraz realizacji swoich marzeń, jest przy tym bardzo elastyczna, choć oczywiście wymaga wiele uwagi. Zanim jednak zaczniesz cieszyć się własną firmą, musisz dopełnić kilku formalności.
Zakładanie firmy krok po kroku
Założenie działalności gospodarczej w dzisiejszych czasach jest o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Teraz, aby rozpocząć proces rejestracji firmy, wystarczy wejść pod adres firma.gov.pl i wypełnić formularz CEIDG-1, czyli wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wypełniony formularz należy dostarczyć do Urzędu Gminy – najłatwiej zrobić to elektronicznie poprzez Profil Zaufany lub podpis elektroniczny. Jeśli takowych nie posiadamy, musimy udać się urzędu osobiście. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wpisanie firmy do rejestru jest całkowicie darmowe.
W formularzu należy podać rodzaj działalności, określany przez numery PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności. Nie obowiązuje limit dodanych numerów, warto jednak wpisać jedynie te, które rzeczywiście odpowiadają rodzajowi prowadzonego biznesu.
Kwestie finansowe
Wypełniając formularz CEIDG-1 należy podać, kto będzie się zajmować prowadzeniem dokumentacji finansowej firmy. Jeśli jeszcze nie wiesz, z jakim biurem będziesz prowadzić współpracę lub chcesz zajmować się tym osobiście, wybierz opcję samodzielnego prowadzenia dokumentacji. Później wpis można zaktualizować podając dane biura księgowego.
Składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
Kolejną kwestią do załatwienia przez przedsiębiorcę jest złożenie wniosku do ZUS-u. Możesz wybrać:
– ZZA (rejestracja tylko do składki zdrowotnej) – gdy chcesz skorzystać z opcji “ulgi na start” lub gdy jesteś jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę z płacą wyższą niż minimalna pensja krajowa;
– ZUA (rejestracja wszystkich składek) – w pozostałych sytuacjach.
Dokumenty te można złożyć wraz z wnioskiem CEIDG-1 jako dodatkowy formularz lub w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności dostarczyć je do ZUS-u w formie papierowej.
VAT czy nie VAT?
Wypełniając wniosek, należy również określić formę opodatkowania. Musisz zdecydować, czy chcesz być czynnym podatnikiem VAT. Jeśli nie, nie musisz już składać wizyty w urzędzie, jeśli tak – powinieneś złożyć dokument VAT-R.
Pieczątka i konto bankowe
Urzędowe sprawy związane z założeniem działalności masz już za sobą. Teraz zdecyduj, czy potrzebujesz firmowej pieczątki – nie jest konieczna, ale może się przydać. Musisz również założyć firmowe konto bankowe, do czego potrzebny będzie wydruk z systemu CEIDG – oryginał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.